انتخاب نوع سنگ مزار
0 دیدگاه

نکاتی که باید برای خرید سنگ قبر بدانید

در انتخاب سنگ مزار موارد مهمی را باید در نظر گرفت، مواردی همچون جنس، دوام و استحکام سنگ. با ما همراه باشید تا نکات مهم در انتخاب سنگ مزار را برای شما توضیح دهیم:
پارامترهای موثر در انتخاب سنگ مزار:

1.قیمت

از جمله مهم‌ترین پارامترها در انتخاب سنگ مزار، قیمت آن است. عواملی همچون جنس سنگ، ضخامت سنگ، شکل سنگ، طرح‌ها و نقوش سنگ، قرنیز و هزینه‌های مربوط به نصب، قیمت نهایی سنگ را تشکیل می‌دهند. در حال حاضر قیمت نهایی سنگ مزارهای رایج در بهشت زهرا از حدود یک میلیون تومان شروع شده و به ۱۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. با این وجود گروهی از فروشندگان سنگ مزار نیز هستند که با آگاهی از تمکن مالی خریدار، سنگ مزار را با قیمت های تا ۵۰ ملیون تومان نیز عرضه می کنند؛ که بسیار بیشتر از قیمت واقعی آن است.
به طور کلی می‌توان گفت که انتخاب نوع سنگ مزار، در وهله اول به توان مالی افراد بستگی دارد. در مقاله انواع سنگ مزار می‌توانید با سنگ مزارهای مختلف به همراه قیمت آنها، آشنا شوید.

2. سلیقه

یکی از پارامترهای بسیار مهم دیگر در انتخاب سنگ مزار، سلیقه شخصی افراد است. در حال حاضر سنگ‌های مشکی و سفید از جمله پر استفاده‌ترین سنگ مزارهای موجود در کشور هستند؛ با این وجود سنگ مزار با رنگ‌های سبز، صورتی، نباتی و سایر رنگ‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی شکل سنگ مزار نیز بسته به سلیقه افراد متفاوت است. شکل سنگ مزار شامل مواردی همچون کف نصب بودن یا ارتفاع داشتن سنگ مزار، داشتن بالاسری، داشتن باغچه، داشتن شکلی غیر از شکل طبیعی سنگ، می‌شود.

3. عرف خانوادگی و مذهبی

داشتن عرف خانوادگی در تهیه سنگ مزار برای درگذشتگان، یکی از پارامترها در انتخاب سنگ مزار می‌باشد. به طور مثال، برخی از خانواده‌ها که “قبرهای خانوادگی” دارند و همه درگذشتگان خود را در یک مکان دفن می‌کنند، معمولا از سنگ‌ مزار مشابه با درگذشتگان پیشین، استفاده می‌کنند. از طرفی در میان پیروان ادیان و مذاهب مختلف، سنگ مزارهایی با شکل‌های متفاوت رایج است. به طور مثال سنگ مزار هموطنان ارامنه معمولا به شکل صلیب ایستاده بوده در حالی که سنگ مزار مسلمانان همواره به صورت سنگ صاف قرار گرفته بر روی زمین می‌باشد.

4. قوانین آرامستان

یکی از نکات بسیار مهم در انتخاب شکل و طرح سنگ مزار، قوانین آرامستانی است که متوفی در آن دفن شده است. به طور مثال در برخی از قطعات جدید بهشت زهرا گذاشتن بالاسری، باغچه و ارتفاع دادن به سنگ مزار ممنوع است در حالی که در قطعات قدیمی این موارد مجاز هستند. بنابراین پیش از انتخاب شکل و طرح سنگ مزار، باید ملاحظات قانونی آرامستان در نظر گرفته شود. ما پیشنهاد می کنیم تا قبل از سفارش سنگ مزار حتماً از مسولان ارامستان در مورد محدودیت های موجود در مورد سنگ مزار پرسجو کنید و یا با مشاوران خبره ما در این زمینه تماس بگیرید.
5. نمونه کارهای پیشین

در کنار پارامترهای مذکور، قبل از سفارش سنگ مزار، مشاهده نمونه کارهای پیشین سنگ فروشی مورد نظر الزامی است. در اصطلاح سنگ مزار فروشان، نمونه کارهای یک سنگ فروش، شناسنامه اوست.

6. دوام و کیفیت

یکی از پارامترهایی که معمولا از دید خریداران مغفول می‌ماند، دوام و کیفیت سنگ مزار است. وضعیت اکثر آرامستان های کشور بگونه ای است که سنگ های قبر بدون هیچ محافظتی در مقابل سرما و گرما و نور مستقیم آفتاب قرار می گیرند لذا اگر در سنگ قبر از سنگ های مرغوب و عمق مناسب نوشته و لیزر استفاده نگردد با گذشت چند سال سنگ قبر کیفیت خود را از دست می دهد و در مواردی به طور کامل تخریب می شود. بعضی جنس‌های سنگ مزار در ابتدا، تفاوتی با سایر سنگ‌های همرنگ خود ندارند؛ اما با گذشت زمان خراب شده و یا تغییر رنگ می‌دهند که از زیبایی سنگ مزار می‌کاهد. به طور مثال، سنگ سیرجان که سفید رنگ است، دوام و کیفیت بالایی ندارد هرچند این مساله در نگاه اول برای افراد غیر حرفه‌ای، چندان معلوم نیست. همچنین باید توجه کنید که مقاوم ترین سنگ ها سنگ های گرانیت سیاه رنگ می باشند و به طور کلی سنگ های سیاه رنگ دوام بالاتری نسبت به سنگ های سفید رنگ دارند ولی برخی از افراد به دلیل زیبایی از سنگ های سفید رنگ استفاده می کنند. البته سنگ های سفید رنگ نیز اگر دارای جنس مرغوب باشند می توانند تا سالیان سال دوام داشته باشند ولی باید در خرید این نوع سنگ ها وسواس بیشتری به خرج داد

7. طرح سنگ مزار

طرح سنگ مزار شامل محتویاتی است که خریدار قصد دارد بر روی سنگ مزار، حکاکی شود. مواردی همچون اطلاعات متوفی و متون یادبود که با سبک‌های مختلف خط، بر روی سنگ تراشیده شده و چهره متوفی که به کمک لیزر، بر روی سنگ مزار ترسیم می‌شود، از جمله این محتویات هستند. طرح مورد نظر، از این جهت در انتخاب سنگ مزار موثر است که دستگاه لیزر بر روی برخی سنگ مزارها، به خوبی عمل نمی‌کند.

8- طرح سنگ قبر های جدید ساده تر می شود

در گذشته به طور معمول، سنگ مزار با اطلاعات شخصی و متن‌های مذهبی و ادبی، به طور کامل، پُر می‌گشت، اما در حال حاضر سنگ مزارها با طرح‌های ساده، در حال رایج شدن می‌باشد.

اشتراک گذاری:

یک دیدگاه بگذارید